NYXbroker
بروکر فارکس

سیاست های پولی

سیاست های پولی چیست ؟ ابزارهای آن چیست ؟

سیاست های پولی چیست؟ و چگونه کار می کند؟ ابزارهای این سیاست چه چیزهایی است و بر چه عواملی تاثیرگذار است؟ اگر شما نیز به دنبال پاسخ اینگونه سوالات می باشید، این مقاله را از دست ندهید و تا پایان مقاله سیاست های پولی که به همت تیم تحلیلی بروکر نیکس جمع آوری شده و به نگارش درآمده همراه ما باشید.
چنانچه می دانیم در دنیای امروزه هرچه بیشتر بدانیم و بیشتر یاد بگیریم نتایج بهتری در کسب و کارمان حاصل خواهد شد. سیاست های پولی نیز از مباحثی است که دانستنش خالی از لطف نخواهد بود.
ما در این مباحثی چون سیاست پولی انقباضی و انبساطی، سرمایه گذاری و… خواهیم پرداخت. اما ببینیم که سیاست پولی در تعریف به چه معناست؟ در واقع این سیاست ها بر اساس رابطه ای است که بین نرخ بهره در اقتصاد یک کشور و کل عرضه پول وجود دارد تعریف می گردد.

فهرست مطالب

سیاست پولی چیست؟

سیاست پولی چگونه کار می کند؟

ابزارهای سیاست های پولی چیست؟

چند نوع سیاست پولی داریم؟

سیاست های پولی با مالی چه تفاوتی دارد؟

اثرات سياست پولي بر سرمایه گذاری و اشتغال چیست؟

سیاست پولی چیست؟

در ابتدا به ارائه تعریفی در خصوص سیاست های پولی می پردازیم که  مجموعه ای از ابزارهایی می باشد که بانک مرکزی هر کشوری جهت ارتقای نمو اقتصادی ایستا و پایدار در اختیار دارد تا  از طریق

آن عرضه کل پولی را که در دسترس بانکهای کشور، کسب و کار و… قرار دارد را کنترل نماید.

اما ببینیم هدف از این سیاست پولی چیست؟ هدف از آن حفظ اقتصاد با سرعتی که نه خیلی تند و سریع باشد و نه خیلی کند و آهسته.

در راستای دستیابی به این هدف، بانک مرکزی گاها به منظور جلوگیری کردن از مصرف، نرخ بهره را افزایش داده  یا برای الهام بخشیدن به استقراض نرخ بهره را پایین می آورد.  

به هر حال سلاح اصلی که در اختیار بانک مرکزی قرار دارد پول ملت می باشد لذا با اتکا به این سلاح قدرتمند قادر است که نرخ هایی را که برای وام دادن پول به بانک های کشور اختصاص می گیرد را تعیین نماید.

جهت مطالعه ادامه مطلب عضو شوید

وارد شوید!

نمایش نظرات (1)